مگ پلاس مجله اینترنتی، خبر و سبک زندگی

چرا درس «رهبر کوچک» در کتاب هدیه‌ های پایه ششم قرار نگرفته؟

چرا درس «رهبر کوچک» در کتاب هدیه‌ های پایه ششم قرار نگرفته؟
۴.۵ از ۲ رای

در سال تحصیلی گذشته، مسئولان وقت آموزش و پرورش قول دادند که درس شهید محمد حسین فهمیده، درس «رهبر کوچک» در سال تحصیلی بعد (‌یعنی امسال) در کتاب هدیه‌های پایه ششم مجدداً گنجانده خواهد شد‌ اما متأسفانه باید گفت که این وعده در سال تحصیلی جاری محقق نشده است، گویا مسئولان گفته خود را فراموش کرده اند …

حذف نام شهید فهمیده از کتاب هدیه‌ های آسمانی پایه ششم خبری در سال گذشته بود که مایه تعجب بسیاری از افراد و صاحب‌ نظران تعلیم و تربیت شد.

سال‌های گذشته درس پانزدهم کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم با عنوان «رهبران کوچک» به معرفی شهدایی همچون حسین فهمیده، بهنام محمدی، مهدی باکری، ابراهیم همت، عباس بابایی، حسن باقری، علی صیاد شیرازی و … اختصاص داشت.

در ادامه نامه جمعی از معلمان منطقه ۱۷ تهران درباره دروس حذف‌شده از کتب درسی دانش‌آموزان و مطالبات آنها از مسئولان آموزش و پرورش آمده است:

سلام بر حسین ثارالله و قیامش؛ سلام بر سالار شهیدان و شهیدان جاودان راه قیام حسینی.

ارج نهادن به شهدا امتداد قیام حسینی است، پاسداری از نمادهای عاشورایی یعنی زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا.

یکی از این نمادهای رشادت و حماسه حسینی، شهید محمد حسین فهمیده است که تجسم ازخود‌گذشتگی و ایثار جان حضرت قاسم‌بن الحسن(ع) را برای ما تداعی می‌کند‌.

با توجه به حذفیاتی که در چند سال اخیر در کتب آموزش و پرورش صورت گرفته، ما به‌عنوان جمعی از معلمان منطقه ۱۷ تهران (دارالشهدای تهران) مطالبات خود در این باره را از وزیر محترم آموزش و پرورش و مسئول تألیف کتب درسی این وزارتخانه خواستاریم‌.

در ابتدای سال تحصیلی گذشته، مسئولان وقت آموزش و پرورش قول دادند که درس محمد حسین فهمیده، درس «رهبر کوچک» در سال تحصیلی بعد (‌یعنی امسال) در کتاب هدیه‌های پایه ششم مجدداً گنجانده خواهد شد‌ اما متأسفانه باید گفت که این وعده در سال تحصیلی جاری محقق نشده است!

مسئولان وقت آموزش و پرورش اذعان داشتند که این درس در پایه دیگر و در درس‌های دیگر به‌طور کامل به آن پرداخته شده‌ که منظور‌شان پایه سوم و درس «فداکاران» بوده که این درس چند سالی است که در پایه سوم در کتاب فارسی وجود دارد و هیچ ارتباطی به جایگزینی یا گسترده‌تر کردن درس رهبر کوچک ندارد.

در دیدار جمعی از مسئولان آموزش و پرورش با مقام معظم رهبری، ایشان فرمودند: «بنده گله‌مندم‌، شخص وزیر محترم هم اینجا حضور دارند، بنده گله دارم که در هیچ جای کتب آموزش و پرورش از جریان ۱۳ آبان‌، روز دانش‌آموز و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا هیچ آثار و نوشته‌ای  دیده نمی‌شود».

جالب اینکه چند خطی در یکی از  کتب آموزشی در‌باره این موضوع نوشته شده بود که آن نیز حذف شد.

موارد حذف‌شده از کتب درسی اگر به‌طور اتفاقی حذف شده یعنی بدون هیچ تدبیر و مدیریت آموزشی حذف شده، چرا همه این موارد در راستای کمرنگ کردن اهداف انقلاب اسلامی و اصول آن بوده است؛ اگر هم با بحث و بررسی حذف شده که موجب خشنودی دشمنان قسم‌خورده انقلاب و نگرانی مردم مؤمن و انقلابی کشورمان شده است.

در هر صورت، نخستین مطالبه ما این است که طبق قول مستندی که مسئولان وقت آموزش و پرورش در سال گذشته دادند، درس حسین فهمیده «رهبر کوچک» با‌ید به کتاب هدیه‌های پایه ششم برمی‌گشت که این قول عملی نشده و معلمان دلسوز، منتظر پاسخ به چرایی عدم تحقق این قول هستند.

موارد حذف‌ شده از کتب درسی دانش‌آموزان طی این سالهای اخیر عبارتند از:

۱. کتاب بخوانیم پایه دوم، شعر ایران زیبای من، حذف یک بیت شعر (در هر کجایت خون شهیدان پیوسته جاریست ای خاک ایران)

۲. کتاب مطالعات اجتماعی، پایه پنجم در تعریف حکومت جمهوری اسلامی از ۲ سال پیش تا‌کنون، کلمه«رهبری» حذف شده و به‌جای آن کلمه مردم به‌کار برده شده است.

۳. درس محمد حسین فهمیده به‌اسم رهبر کوچک در کتاب هدیه‌ها پایه ششم، ۲ سال است حذف شده است؛ امسال در پایه هفتم درس مطالعات دو سطر همراه با تصویر از شهید فهمیده در درس «من مسئول هستم» آمده که هیچ ارتباطی به هدیه‌های پایه ششم ندارد.

۴. کتاب مطالعات اجتماعی پایه نهم، درس «دوران پس از انقلاب اسلامی» مطالبی درباره تسخیر لانه جاسوسی‌، گروگانگیری آمریکایی‌ها‌، روز دانش‌آموز‌، واقعه طبس و طوفان شن همه حذف شده و ۲ سال است که دیگر چاپ نشده است (این امر با وجود تأکید مقام معظم رهبری درباره لزوم توجه به موضوع تسخیر لانه جاسوسی و روز دانش‌آموز در کتب درسی دانش‌آموزان بوده است).

۵. درسی به‌نام «مساجد مسلمانان» با محتوای اشغالگری رژیم غاصب صهیونیستی و جهاد همگام ایران و فلسطین‌، آرزوی آزادی قدس شریف، ۲ سال پیش حذف شد که با پیگیری افراد خبیر‌، بصیر و انقلابی و متعهد امسال در کتاب هدیه‌های پایه چهارم مجدداً گنجانده شد.

منبع : tasnimnews.com