مگ پلاس مجله اینترنتی، خبر و سبک زندگی

کوچک شدن 23 درصدی اقتصاد ایران

کوچک شدن ۲۳ درصدی اقتصاد ایران در دولت روحانی

کوچک شدن ۲۳ درصدی اقتصاد ایران در دولت روحانی

کوچک شدن ۲۳ درصدی اقتصاد ایران

کوچک شدن 23 درصدی اقتصاد ایران

بانک جهانی اعلام کرد حجم تولید ناخالص داخلی ایران ۵ ماه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم ۵۱۱٫۶۲ میلیارد دلار بود اما پس از ۴ سال به ۴۱۲ میلیارد دلار یعنی معادل تولید ناخالص داخلی سال‌ ۲۰۰۸ رسید.

مگ پلاس به نقل از حبرگزاری فارس : در سال ۲۰۰۷ و همزمان با سال سوم فعالیت دولت دهم در ایران، حجم تولید ناخالص داخلی ایران ۳۳۷٫۴۷ میلیارد دلار بود.

 به گزارش بانک جهانی، این رقم اما در سال پایانی فعالیت دولت دهم در سال ۲۰۱۲ به ۵۸۷٫۲۱ میلیارد دلار رسید، بدین معنا که اقتصاد ایران در سال پایانی دولت دهم در طول ۵ سال ۷۴ درصد بزرگتر و تقریبا دو برابر شده بود.

در سال ۲۰۱۳ و همزمان با روی کار آمدن دولت روحانی، حجم تولید ناخالص داخلی ایران به ۵۱۱٫۶۲ میلیارد کاهش یافت که بخشی از این کاهش در زمان دولت دهم و بخش دیگر نیز پس از روی کار آمدن دولت “تدبیر و امید” اتفاق افتاد.

کوچک شدن 23 درصدی اقتصاد ایران در دولت روحانی
 

در سال ۲۰۱۴ و در حالی که یک سال و چند ماه از فعالیت دولت روحانی می گذشت حجم تولید ناخالص داخلی ایران به ۴۲۵٫۲۳ میلیارد دلار کاهش یافت.

به عبارت دیگر از زمان روی کار آمدن دولت روحانی تا پایان سال ۲۰۱۴ حجمی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از حجم تولید ناخالص داخلی ایران کاسته شد.

این روند در سال ۲۰۱۵ ادامه یافت و علی رغم ادعای دولت روحانی در تغییر روند رشد اقتصادی و بهبود آن و رسیدن رشد اقتصادی ایران از منفی به صفر، به اذعان بانک جهانی ایران در سال ۲۰۱۵ نیز رشد منفی ۲ درصدی را تجربه کرد و تولید ناخالص داخلی کشور به کمتر از ۴۰۰۰ میلیارد دلار رسید.

پیشتر نیز بانک جهانی، پیش بینی کرده بود که تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۵ به کمتر از ۴۰۰ میلیارد دلار و چیزی برابر با  میزان آن در سال ۲۰۰۸ خواهد رسید.

این روند در سال ۲۰۱۶ با توجه به افزایش قابل توجه صادرات نفت خام بهبود یافت و تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۶ بر اساس ارزیابی بانک جهانی

کوچک شدن 23 درصدی اقتصاد ایران در دولت روحانی

به حدود ۴۱۲۲ میلیارد دلار رسید.

 ایران پنج ماه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم حجم تولید ناخالص داخلی ۵۱۱٫۶۲ میلیارد دلاری را داشت اما پس از گذشته حدود ۴ سال و علی رغم مثبت شدن رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ و برای اولین بار در چهار سال کار دولت روحانی شاهد بازگشت رقم تولید ناخالص داخلی ایران به ۴۱۲ میلیارد دلار یعنی چیزی معادل حجم  آن در سال‌ ۲۰۰۸ رسید.

اقتصاد ایران در طول فعالیت دولت یازدهم ۲۳ درصد کوچکتر شده است و از رقم ۵۱۱ میلیارد دلار به ۴۱۲ میلیارد دلار رسیده است.

باید توجه داشت که بخش های کشاورزی و صنعت و همچنین فعالیت های بخش خصوصی از جمله ستون های رشد اقتصادی ایران در کنار صنعت نفت محسوب می شوند.

بی شک بخشی از این سقوط ۲۳ درصدی تولید ناخالص داخلی ایران، به تحریم های بین المللی ناشی از اختلافات بر سر موضوع هسته ای بین ایران و غرب باز می گردد.

بی تردید و به اذعان سازمان های بین‌الملی نظیر بانک جهانی،‌صندوق بین المللی پول و موسسات اعتبار سنجی  بخش صنعت، بازارهای مالی، بخش خصوصی و صنعت نفت مهمترین پیشران های رشد اقتصادی کشور محسوب می شوند.

باید توجه داشت که از ۶ ماهه ابتدای کار دولت روحانی و در نتیجه امضای توافق ژنو، روز به روز از شدت تحریم های بین المللی علیه ایران کاسته شده و حتی شاهد تحویل چند بسته ۵۰۰ میلیون دلاری نقدی به ایران در طول مذاکرات و قبل از اجرای برجام بودیم.

این بسته ها به صورت مرحله ای و به صورت نقدی و با هواپیما از طرف دولت اوباما برای ایران ارسال شد و دولت می توانست از آنها برای بهبود نسبی اوضاع کسب و کار استفاده کند اما این امکانات هم نتوانست دولت “تدبیر و امید” را تحریک کرده و شرایط را برای سال ۲۰۱۵ بهبود بخشد.

کلید دولت “تدبیر و امید” هم نتوانست قفل اقتصاد مقاومتی را باز کند چرا که بخش قابل توجهی از رشد اقتصادی سال ۲۰۱۶ که مایه افتخار دولت یازدهم است ناشی از درآمدهای فروش نفت خام است که هیچ ربطی به اجرای اقتصاد مقاومتی از سوی تیم  فرماندهی آن در دولت یازدهم ندارد و هنوز هم شاهد بهبود اوضاع اقتصادی کشور نیستیم.

منبع : farsnews.com