مگ پلاس مجله اینترنتی، خبر و سبک زندگی

چند حدیث از امام سجاد علیه السلام

چند حدیث از امام سجاد علیه السلام

حدیث از امام سجاد علیه السلام فراوان نقل شده، ما در این مطلب به برخی از آنها اشاره کردیم.

۱ . قال الاْمامُ عَلی بنُ الْحسَین، زَیْنُ الْعابدین علیه السلام: إنَّ دینَ اللّهِ لایُصابُ بِالْعُقُولِ النّاقِصَهِ، وَ الاَّْرأ الْباطِلَهِ، وَ الْمَقاییسِ الْفاسِدَهِ، وَ لایُصابُ إلاّ بِالتَّسْلیمِ، فَمَنْ سَلَّمَ لَنا سَلِمَ، و مَنِ اهْتَدی بِنا هُدِی، وَ مَنْ دانَ بِالْقِیاسِ وَ الرَّأی هَلَکَ.(۱)

آن حضرت علیه السلام فرمود: به وسیله عقل ناقص و نظریه‌های باطل، و قیاس های فاسد و بی اساس نمی‌توان به دین خدا دست یافت؛  تنها وسیله رسیدن به دین واقعی، تسلیم محض می‌باشد؛ پس هرکس تسلیم ما اهل بیت باشد (از هر انحرافی) در امان است و هر که به وسیله ما هدایت یابد خوشبخت ‏خواهد بود. و شخصی که با قیاس و نظریات شخصی خود بخواهد دین را دریابد، هلاک می‌گردد.‏

 

۲ . قال علیه السلام: لَوْ یَعْلَمُ النّاسُ ما فِی طَلَبِ الْعِلْمِ لَطَلَبُوهُ وَ لَوْ بِسَفْکِ الْمُهَجِ وَ خَوْضِ اللُّجَجِ.(۲)

چنانچه مردم منافع و فضایل تحصیل علوم را می‌دانستند هر آینه آن را تحصیل می‌کردند گرچه با ریخته ‏شدن خونها و یا فرو رفتن زیر آب‌ها در گرداب‌های خطرناک باشد.‏

 

۳. قال علیه السلام: عَجَباً کُلّ الْعَجَبِ لِمَنْ عَمِلَ لِدارِ الْفَناء وَ تَرَکَ دارَالْبقاء.(۳)

بسیار عجیب است از کسانی که برای این دنیای زودگذر و فانی کار می‌کنند و خون دل می‌خورند ولی ‏آخرت را که باقی و ابدی است رها و فراموش کرده اند.

 

۴. قال علیه السلام: نَظَرُ الْمُۆْمِنِ فِی وَجْهِ أخِیهِ الْمُۆْمِنِ لِلْمَوَدَّهِ وَ الْمَحَبَّهِ لَهُ عِبادَه.(۴)

نظر کردن مۆمن به صورت برادر مۆمنش از روی علاقه و محبّت عبادت است.‏

……………….

۱- مستدرک الوسائل: ج ۱۷، ص ۲۶۲، ح ۲۵.

۲- اصول کافی: ج ۱، ص ۳۵، بحارالا نوار: ج ۱، ص ۱۸۵، ح ۱۰۹.

۳- بحارالا نوار: ج ۷۳، ص ۱۲۷، ح ۱۲۸.

۴- تحف العقول: ص ۲۰۴، بحارالا نوار: ج ۷۸، ص ۱۴۰، ح ۳.