مگ پلاس مجله اینترنتی، خبر و سبک زندگی

آبی نشان دادن نام فایل ها و پوشه ها

✅[حل] مشکل آبی نشان دادن نام فایل ها و پوشه ها در ویندوز

✅[حل] مشکل آبی نشان دادن نام فایل ها و پوشه ها در ویندوز
۳.۵ از ۲ رای

 

آیا آبی نشان دادن نام فایل ها و پوشه ها نشانه ویروسی شدن سیستم شماست؟ برای پاسخ به این سوال با مگ پلاس همراه باشید.

اخیرا ایمیلی از یکی از مخاطبین مجله دریافت کردیم که گفتن:

سلام به مگ پلاس

اخیرا متوجه شدم که نام برخی از فایل ها و پوشه ها در ویندوز من به رنگ آبی و سبز درآمده اند. به نظر میرسه نام هر فایل و فولدری که من باز میکنم به رنگ آبی یا سبز تبدیل میشه. فکر میکنم سیستم من ویروسی شده.آیا میتونید راه حلی برای این مشکل ارائه بدید؟ آیا واقعا این نشانه ویروس است؟

با تشکر.

در جواب ایشون باید  بگیم نه این عفونت ویروسی نیست. در واقع این یک ویژگی از سیستم فایل NTFS در ویندوز هست. ویندوز به طور خودکار عملیات فشرده سازی را روی چند فایل و پوشه برای ذخیره فضای روی هارد دیسک شما اجرا میکند و هنگامی که یک فایل یا پوشه فشرده می شود، ویندوز نام آن را به رنگ آبی نشان می دهد تا شناسایی آن آسان تر شود.

✔ به طور مشابه نام فایل یا پوشه که رمزگذاری شده است نیز به رنگ سبز نشان داده میشود.

✔ نگاهی به تصویر زیر بیاندازید:

در تصویر بالا، پوشه Test 1 و Test 3 فشرده شده است، در حالی که پوشه Test 2 رمزگذاری شده است، به همین دلیل نام فولدرهای Test 1 و Test 3 با رنگ آبی نشان داده شده است، اما نام پوشه Test 2 در رنگ سبز نشان داده شده است.

تئوری مشابه برای Test1.txt و Test2.txt استفاده می شود. فایل  Test1.txt نه رمزگذاری شده و نه فشرده شده است، به همین دلیل است که نام آن به رنگ سیاه به طور پیش فرض نشان داده می شود اما فایل Test2.txt فشرده شده است، به همین دلیل نام آن در رنگ آبی نشان داده می شود.

✅ راه حل  : اگر نمیخواهید نام فایل یا پوشه فشرده یا رمزگذاری شده را در رنگ مختلف نشان دهید، می توانید این ویژگی را با استفاده از مراحل ساده ساده غیرفعال کنید:

۱. مای کامپیوتر را باز کنید، بر روی Organize سپس در نوار ابزار روی Folder and search options کلیک کنید. کاربران ویندوز XP باید روی گزینه Tools سپس Folder Options کلیک کنند.

۲. گزینه پنجره Folder Options را باز کنید. اکنون به برگه «View» بروید.

۳. اکنون گزینه ای برای Show encrypted or compressed NTFS files in color انتخاب کنید. این به طور پیش فرض فعال خواهد شد.

۴. شما فقط باید تیک این گزینه را بردارید همین !

همچنین اگر نمیخواهیئ تیک این گزینه را بردارید میتوانید با کلیک راست روی پوشه یا نام فایل آبی رنگ و رفتن به Properties سپس Advanced و Advanced Attributes با برداشتن تیک Compress contents to save disk space و Encrypt contents to secure data از فشرده سازی آن فایل جلوگیری کنید.